Advertisement

Section V Class A Swimming Results

February 17, 2017 12:53 AM

Event 1  Mixed 200 Yard Medley Relay

===============================================================================

Advertisement – Content Continues Below

        1:33.83  AA

        1:35.43  AC

        1:40.67  NYS

    School                                            Prelims     Finals       

===============================================================================

A - Final

  1 Pittsford                                         1:42.67    1:36.23 NYS   

     1) Samuel Roche MJR                2) Kyle Yuan MSO                 

     3) Casey Ransford MSR              4) Ben Beldner MJR               

       24.25    27.79    22.92    21.27                                   

  2 Webster                                           1:37.65    1:36.77 NYS   

     1) Alec Wahl MSR                   2) Adam Sokolowski MSO           

     3) Jake Witte MJR                  4) Griffin Witte MSO             

       24.33    26.66    24.19    21.59                                   

  3 Fairport                                          1:47.28    1:39.96 NYS   

     1) Andrew Kelemen MSR              2) Vincent Samson MSR            

     3) Jeff Santillo MSR               4) Nick Lenhard MJR              

       25.05    29.53    23.31    22.07                                   

  4 Hilton                                            1:47.26    1:46.18       

     1) Joshua Rosario MSR              2) Matt Buri MSR                 

     3) Jack DiBitetto MFR              4) Noah Neale MSR                

       28.51    28.20    26.00    23.47                                    

  5 Penfield                                          1:51.18    1:49.19       

     1) Josh MacKecknie MJR             2) Trevor Gauronski MSO          

     3) Chris Andersen MJR              4) Andrew DeLuca MSO              

       28.30    32.56    24.34    23.99                                   

  6 Victor                                            1:52.05    1:51.35       

     1) Aditya Bhargava MSO             2) Reed Lautenslager MFR         

     3) Brandon Cox Bagley MSR          4) Fred Ginder MSO               

       29.60    32.69    25.15    23.91                                   

  7 McQuaid Jesuit                                    1:51.19    1:51.93       

     1) Julian Joseph M8                2) Kevin Gearinger MSR           

     3) Oliver Smith MJR                4) Richard Gleason MSR           

       30.75    32.76    24.76    23.66                                   

  8 Greece                                            1:56.02    1:58.31       

     1) Nathaniel Bloom MJR             2) Ashlin Albro MJR              

     3) Aidan Hughes MSO                4) Noah Walton MSR               

       30.42    33.25    27.76    26.88                                   

 

Event 2  Mixed 200 Yard Freestyle

===============================================================================

        1:38.91  AA

        1:40.53  AC

        1:47.60  NYS

        2:12.00  S5-A

    Name                    Year School               Prelims     Finals        

===============================================================================

  1 Jared Ritz                SR Victor               1:45.53    1:42.30 NYS   

      24.20   26.31   25.93   25.86                               

  2 Brandon Crist             JR Churchville-C        1:44.95    1:43.35 NYS   

      24.00   26.47   26.70   26.18                               

  3 Samuel Roche              JR Pittsford            1:44.25    1:43.36 NYS   

      24.90   26.14   26.37   25.95                                

  4 John Kellett              SR Pittsford            1:46.79    1:46.78 NYS   

      24.30   27.14   27.58   27.76                               

  5 Matthew Triaszin          JR Fairport             1:48.16    1:47.84 S5-A  

      24.77   26.97   28.11   27.99                               

  6 Tyler Bischoping          JR Rush Henrietta       1:48.19    1:48.62 S5-A  

      24.86   27.03   28.19   28.54                               

  7 Zachery Hook              JR Fairport             1:50.71    1:50.84 S5-A  

      25.39   28.06   28.76   28.63                               

  7 Mitchell Chappell         JR Victor               1:51.21    1:50.84 S5-A  

      24.79   28.08   29.12   28.85                               

 

Event 3  Mixed 200 Yard IM

===============================================================================

        1:50.05  AA

        1:52.28  AC

        2:00.63  NYS

        2:30.00  S5-A

    Name                    Year School               Prelims     Finals       

===============================================================================

  1 Casey Ransford            SR Pittsford            1:58.72    1:55.63 NYS   

      25.06   27.58   35.56   27.43                               

  2 Andrew Kelemen            SR Fairport             1:57.61    1:57.39 NYS   

      25.63   29.41   34.34   28.01                               

  3 Tyler Regelsberger        JR Churchville-C        1:57.18    1:59.08 NYS   

      25.13   30.11   35.30   28.54                                

  4 Brayden Murphy            FR Victor               2:00.86    1:59.15 NYS   

WHECTV

Copyright 2017 - WHEC-TV, LLC A Hubbard Broadcasting Company

Advertisement
Advertisement

We no longer have Facebook comments on this site. Please visit our Facebook Page to join the conversation.

Sponsored by Newsy